www.bia2khodro.mihanblog.comباز هم می‌خواهیم در مورد فصل سرما و امكانات مورد استفاده در این فصل توضیح بدهیم. حتماً مشاهده كرده‌اید كه وقتی هوا سرد است، با افزایش دمای داخل خودرو، شیشه‌ها بخار گرفته و دید راننده كم می‌شود. شیشه‌های جانبی در این بحث چندان مهم نیستند ولی می‌توان گفت شیشه عقب نقش بسیار اساسی دارد به نحوی كه اگر بخار بگیرد راننده كارایی آینه‌ها را نیز از دست داده و نمی‌تواند كنترل كافی روی خودرو داشته باشد.

گاه فقط به علت بخار گرفتن شیشه تار نمی‌شود، در بسیاری مواقع به علت بارش برف و باران، شیشه عقب كاملاً پوشیده می‌شود. در هوای سرد، آب روی شیشه به راحتی یخ می‌زند و راننده را دچار مشكل بزرگی می‌كند. همچنین وقتی برف روی شیشه می‌نشیند، شیشه كاملاً پوشیده شده و دید راننده مسدود می‌شود. در این حالت راننده نمی‌تواند از طریق آینه‌های داخل خودرو عقب را مشاهده كرده و خودروهای پشت‌سر را ببیند. این وضعیت می‌تواند در بسیاری مواقع موجب حادثه شود. پس برای رفع آن باید دستگاه و یا سیستمی از محدودشدن دید عقب جلوگیری كرد. در این مورد از شیشه گرمكن استفاده شده، بخار آب درون اتاق خودرو وقتی به شیشه سرد برخورد كرده به دلیل میعان تبدیل به قطرات آب شده و شیشه كاملاً مرطوب و خیس می‌شود.

شاید سرمای شیشه جلو و عقب بیشتر از شیشه‌های جانبی باشد. سرمای شیشه جلو را می‌توان با حرارت بخاری از بین برد به گونه‌ای كه دمای سطح داخلی شیشه با دمای داخل خودرو یكسان شود. اما عقب خودرو و شیشه عقب به دلیل طولانی بودن مسافت نمی‌توانند از حرارت بخاری استفاده كنند. در بسیاری مواقع هوا نیز آنقدر سرد نیست كه از بخاری استفاده كنید. پس شیشه عقب باید به صورت موضعی گرم شود. این وضعیت توسط شیشه گرمكن عقب كاملاً امكان‌پذیر است. اگر به شیشه عقب بسیاری از خودروها دقت كنید، خط‌های افقی را می‌بینید كه به موازات هم در طول شیشه كشیده شده‌اند. در حقیقت این خط‌ها همان شیشه گرمكن هستند.

شیشه گرمكن یك المنت است كه با برقراری جریان در آن شروع به گرم‌كردن شیشه می‌كند. زمانی كه سوئیچ باز است، شما با فشار دادن كلید گرمكن عقب، باعث می‌شوید جریان برق وارد گرمكن عقب شده و شیشه عقب گرم شود.

در اثر همین گرم شدن، یخ شیشه عقب آب می‌شود. بخار گرفتگی آن از بین رفته و قطرات آب روی آن كنار می‌رود. در نتیجه شیشه عقب كاملاً تمیز شده و راننده می‌تواند از طریق آینه داخل خودرو به راحتی پشت‌سر را ببیند. حاصل این امر جلوگیری از بسیاری از حوادث احتمالی است.  اما شیشه گرمكن چگونه كار می‌كند؟ گفتیم كه این سیستم یك المنت ساده است. قدرت این المنت بسته به شیشه و خودروها متفاوت است اما برای اطلاع از طرز كار این سیستم مدار آن را با یكدیگر بررسی می‌كنیم.

مدار این سیستم از هفت بخش تشكیل شده است. 1- باتری 2- اتومات استارت 3- آمپرمتر 4- سوئیچ 5- جعبه فیوز 6- كلید روی داشبورد 7- چراغ نمایانگر روشن بودن شیشه گرمكن.

المنت موردنظر كاملاً به صورت فابریك در شیشه‌ها جای داده شده و دو سر سیم آن بیرون گذاشته می‌شود. یك سر سیم اتصال به بدنه داشته كه برای تخلیه بار الكتریكی است، سر دیگر آن نیز به جریان مثبت متصل است. اما این جریان مثبت ابتدا از باتری شروع شده و سپس وارد اتومات استارت می‌شود. بعد از اتومات استارت این جریان وارد آمپرمتر شده و در نهایت به قسمت BT   سوئیچ می‌رود.

وقتی سوئیچ را باز می‌كنید، جریان برق وارد جعبه فیوز می‌شود. این جریان به فیوز اختصاصی شیشه گرمكن می‌رود. بعد از عبور از فیوز وارد كلید مخصوص شیشه گرمكن می‌شود. سپس با فشردن كلید، جریان وارد لامپ نمایانگر روشن بودن سیستم نیز می‌شود. بعد از این لامپ وارد سر اصلی المنت شیشه شده، بعد از عبور از المنت عقب در بدنه تكمیل می‌شود. در حقیقت بعد از المنت در بدنه تخلیه می‌شود.

می‌توان گفت با فشردن كلید شیشه گرمكن، مدار برقرار می‌شود. جریان مثبت باتری وارد المنت می‌شود و با گرم كردن شیشه و عبور از مسیر آن در بدنه تخلیه می‌شود. این سیستم تا زمانی فعال است كه كلید آن فشرده باشد. در هنگام فعال بودن آن نیز چراغ

 مخصوص سیستم در صفحه آمپر جلو روشن می‌شود. البته برق این سیستم و سایر سیستم‌ها چون شیشه بالابر و ... همگی با بازكردن سوئیچ تامین می‌شود. شاید بسیاری به نقش این سیستم زیاد اهمیت ندهند ولی همیشه از مزایای آن سود ببرند. ولی می‌توان به جرأت گفت این سیستم در عین سادگی عملكرد بسیار مفید و مناسبی دارد به نحوی كه در فصل سرما و در هوای سرد می‌توان به راحتی دید عقب راننده را تامین كرد و وی را از وضعیت پشت‌سر خود مطلع سازد.

در خودروهای جدید حتی‌الامكان سعی شده از المنت‌های ظریف و بی‌رنگ استفاده شود تا در زیبایی شیشه عقب تاثیر خاصی نگذارد. كیفیت المنت شیشه بستگی به تولیدكننده شیشه داشته و نمی‌توان در آن تغییری ایجاد كرد. این المنت به صورت استاندارد در هنگام تولید شیشه درون آن كار گذاشته می‌شود

منبع:

www.bia2khodro.mihanblog.com

www.dkmag.net

 

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 19 اردیبهشت 1389    | توسط: میلاد سلطانی    |    | نظرات()